Podłoga w domu alergika

Podłoga w domu alergika powinna być gładka, i łatwa do mycia. A skoro ma być często myta, musi być także odporna na zmywanie. Do wyboru są deski podłogowe, parkiet, panele, płytki korkowe, płytki ceramiczne i kamienne, wykładziny elastyczne i dywanowe. Nie możemy też zapomnieć o tym, co pod spodem - ekologicznym i niedrażniącym podkadzie pod panele.

Panele są odporne na wycieranie na mokro (szczególnie panele laminowane), można więc sprzątać pomieszczenia bez wzbijania kurzu. Oprócz drewnianych są także panele z korka i z materiałów drewnopochodnych: te ostatnie mogą zawierać formaldehyd. Montaż paneli jest mniej pracochłonny niż parkietu, układa się je szybko, niektóre można łączyć na zatrzaskujące się pióra i wpusty bez używania klejów. Umożliwia to użytkowanie podłogi zaraz po ułożeniu, a nawet demontaż i ponowne ułożenie paneli w innym pomieszczeniu.

Korek to naturalny materiał, odporny na wilgoć, grzyby, pleśnie i inne mikroorganizmy, a ponadto nie elektryzuje się, dzięki czemu nie przyciąga kurzu. Pokrywany jest fabrycznie lakierem lub woskiem, dlatego posadzkę można ścierać na mokro. Podłoga z korka jest przyjemna w dotyku i ciepła, nawet bez ogrzewania podłogowego (w przeciwieństwie do płytek kamiennych lub ceramicznych). Wbrew powszechnemu wyobrażeniu, posadzki z korka są bardzo twarde, a jednocześnie elastyczne (grube płytki korkowe są twardsze od parkietów z gatunków drewna uznawanych za bardzo twarde). Posadzki z korka nie uszkodzi chodzenie w butach na szpilkach, ponieważ jest ona sprężysta i odporna na miejscowy nacisk.

Posadzkę z płytek ceramicznych lub z kamienia nietrudno utrzymać w czystości, bo łatwo się ją myje. Spoiny między płytkami dobrze jest zabezpieczyć specjalnymi preparatami, które chronią przed wnikaniem wilgoci i mają działanie grzybobójcze (podczas mycia posadzki ulegają bowiem zawilgoceniu).

Wykładziny z linoleum uznaje się za najbardziej higieniczne: są gładkie i nie przywierają do nich zanieczyszczenia, ponieważ linoleum się nie elektryzuje. Produkowane jest z oleju lnianego, mączki drzewnej, żywic naturalnych i wapieni, a barwione pigmentami. Materiał ten jest trwały i ciepły w dotyku.

Wykładziny winylowe (z PVC) nie chłoną kurzu, łatwo je także utrzymać w czystości, ścierając na mokro. Kojarzone są najczęściej z kuchnią i przedpokojem, choć nadają się również do pozostałych pomieszczeń. Wykładziny winylowe należą do nieco zapomnianych materiałów, które znów stają się popularne. Produkowane są w różnych wzorach – niektóre doskonale imitują parkiet drewniany lub posadzkę z kamienia.

Osoby uczulone na roztocza (odchody roztoczy są bardzo silnym alergenem) nie powinni układać na posadzkach dywanów ani wykładzin dywanowych, bo łatwo gromadzi się w nich kurz, który sprzyja rozwojowi roztoczy. Najlepiej pozostawić gładką posadzkę, którą łatwo umyć. Naturalne włókna (na przykład wełna) są nośnikami alergenów. Niewskazane są wykładziny poliestrowe na piance – mogą zawierać formaldehyd, który ulatnia się jeszcze przez kilka miesięcy od ułożenia wykładziny.

Musimy zwrócić uwagę również na to, co niewidoczne - podkład podpodłogowy. Jeśli zamiast sztucznych pianek zastosujemy płyty drewnopochodne takie jak KONSTRUKTOR FF mamy pewność, że materiał umieszczony pod podłogą jest zdrowy i bezpieczny. Płyty te są przebadane pod kątem emisji szkodliwych substancji. Badania potwierdzają, że drewnopochodne płyty izolacyjne nie zawierają pięciochlorofenolu i nie emitują formaldehydów. Dzięki temu nasza podłoga jest nie tylko ciepła i wyciszona, ale również bezpieczna dla użytkowników.
Za: budujemydom.pl