Paszport energetyczny nie podwyższa ceny mieszkania

Przypomnijmy: od nowego roku wszystkie oddawane do użytku domy powinny mieć świadectwa charakterystyki energetycznej, mówiące o zużyciu przez nie energii. Niektóre stołeczne firmy developerskie zaczęły się starać o paszporty już w zeszłym roku. – Nawet te mieszkania, które oddawaliśmy w ubiegłym roku, budowaliśmy tak, by miały jak najlepszą charakterystykę energetyczną – zapewnia Jerzy Szwarc, pełnomocnik zarządu spółki Wilanów Investments, budującej osiedle Nowy Wilanów. Dodaje, że dzięki temu lokale, które są dziś w sprzedaży, mają dobre świadectwa energetyczne. – Dla klienta istotne są wartości: im mieszkanie bardziej oszczędne pod względem zużycia energii, tym niższe opłaty eksploatacyjne – tłumaczy Jerzy Szwarc.

Mieszkania z paszportami mają w ofercie także inni liderzy branży. Świadectwo potwierdza, że zapotrzebowanie lokali na energię jest niższe od standardowego, co podnosi wartość nieruchomości – podkreśla Robert Micał, prezes Unidevelopment. Dodaje, że nabywcy mieszkań mogą liczyć na niższe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę, jak i na wyższą wycenę nieruchomości na rynku wtórnym.

Przedstawiciele firm developerskich zapewniają, że wszystkie inwestycje oddawane w tym roku będą miały certyfikaty. Podkreślają, że koszty uzyskania świadectwa są niewielkie i nie mają istotnego znaczenia dla kosztów realizacji całej inwestycji. Zapewniają oni, że pytania o świadectwa energetyczne padają coraz częściej. Czasami klient zaznacza, że nie podpisze aktu notarialnego, gdy nie otrzyma takiego dokumentu. Kupujący traktują paszport jak dodatkowy atut inwestycji.
za: budowlany.net