Nowa ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów

19 marca br. wejdzie w życie ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zastąpi ona obowiązującą od 1999r. ustawę o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych. W nowej ustawie premia termomodernizacyjna została zredukowana z 25 do 20%, dojdzie natomiast możliwość uzyskania premii remontowej w takiej samej wysokości.
Wdrożony ustawą program remontowy jest adresowany do prywatnych właścicieli czynszówek, wspólnot mieszkaniowych z większościowym udziałem indywidualnych właścicieli oraz spółdzielni mieszkaniowych i TBS-ów, które przejęły stare czynszówki. O premię termomodernizacyjną natomiast mogą się ubiegać nie tylko właściciele bądź zarządy wszystkich budynków mieszkalnych (w tym jednorodzinnych), ale także m.in. budynków zbiorowego zamieszkania, czyli np. akademików i noclegowni.
Żeby dostać taką premię, trzeba spełnić wiele warunków. Jednym z nich jest wymóg zaciągnięcia kredytu na inwestycję. W nowej ustawie nie ma już natomiast wymogów dotyczących okresu kredytowania i wysokości minimalnego udziału własnego. Do wyboru mamy 15 banków, których lista opublikowana będzie wkrótce na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. Warto porównać oferty, gdyż mogą się różnić oprocentowaniem kredytów.
Starania o kredyt termomodernizacyjny lub remontowy trzeba zacząć od zamówienia audytu energetycznego. W przypadku audytu remontowego ma on przede wszystkim wykazać, że remont będzie opłacalny.
za: GazetaDom, środa 4 marca 2009