Sposoby ocieplania ścian

W inny sposób należy ocieplać stary dom, w inny nowo budowany. Inaczej drewniany i murowany. Najpierw więc trzeba wybrać odpowiednią metodę, a następnie dobrze sie do tego przygotować.

Przyjmuje się, że w nowych domach najkorzytsniejszym rozwiązaniem są ściany dwuwarstwowe z ociepleniem ułożonym od zewnątrz. Budynek jest wtedy równomiernie otulony materiałem termoizolacyjnym i nie powstają mostki termiczne. Ściany nie przemarzają i zachowują zdolność akumulowania ciepła. Jest kilka metod ocieplania ścian od zewnątrz:

* lekka mokra, czyli bezspoinowy system ocieplania. Cieszy się największą popularnoscią. Polega na przyklejaniu do ścian materiału termoziolacyjnego, nałożeniu na niego zaprawy, wtopieniu weń siatki wzmacniającej i otynkowaniu. System ten nie obciąża nadmiernie ścian, dobrze je ociepla i pozwala uzykać ładną elewację. Metoda ta jest mniej polecana do ścian drewnianych;

* lekka sucha (jest alternatywą metody lekkiej mokrej), w tym przypadku płyty termozolacyjne umieszcza się między elementami drewnianego lub metalowego rusztu przytwierdzonego do ściany. Do rusztu mocuje się wiatroizolację i okładzinę, np. oblicówkę drewnianą lub winylową (sidnig). Taki sposób docieplania jest łatwiejszy i nadaje się nawet do samodzielnego wykonania. Stosuje sie go głównie w domach o konstrukcji szkieletowej;

* ciężka mokra, metoda ta przypomina lekką mokrą, ale siatka zbrojąca jest ze stali, a zamiast tynku cienkowarstwowego nakłada się klasyczny tynk grubowarstwowy, co znacznie obciąża ścianę. Metoda ta jest pracochłonna i kosztowna, ale jej podstwową wadą jest to, że przy niestarannym wykonaniu istnieje ryzyko pękania elewacji.
za: muratordom.pl