Zróbmy Dobry Klimat

WWF (dawniej World Wildlife Fund) powstał w 1961 roku jako organizacja ekologiczna o charakterze międzynarodowym. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą. Jedną z trwających obecnie kampanii społecznych WWF Polska jest projekt „Zróbmy dobry klimat“, który propaguje zachowania proekologiczne, które kazdy z nas może wprowadzać w życie w swoim gospodarstwie domowym. "Celem kampanii jest przekonanie Polaków, aby razem z nami chronili klimat, efektywniej korzystając z energii w swoich domach" - podkreśla dyrektor WWF Polska, Ireneusz Chojnacki. Praktyczny poradnik, z którego dowiemy się o sposobach oszczędzania energii w domu znajduje się na stronie:
http://www.wwf.pl/informacje/publikacje/klimat/dobryklimat_poradnik.pdf
Jednym z aspektów kampanii jest oszczędzanie energii wykorzystywanej na ogrzewanie domu. Według poradnika:
„Wybór odpowiedniego urządzenia jest istotny, gdyż system grzewczy powinien nie tylko zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, ale także minimalizować koszty, które będziemy ponosić w związku z jego eksploatacją.
1. Dostosuj temperaturę do warunków użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Nie nagrzewaj nadmiernie pomieszczeń - obniżenie temperatury o 2ºC przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania o ok. 10%. Optymalna temperatura dla człowieka to 20-21ºC., zaś gdy Cię nie ma w domu obniżaj temperaturę do 18ºC.
2. Podczas wietrzenia pokoju zamknij dopływ ciepła.
3. Jeżeli korzystasz z ogrzewania akumulacyjnego i posiadasz taryfę dwustrefową (np. G12, która zapewnia dostęp do taniej energii elektrycznej przez 10 godzin w ciągu doby), urządzenie, pobierając energię jedynie przez te 10 godzin, zapewnia komfort cieplny przez całą dobę. Dodatkowo urządzenie wyposażone w automatykę pogodową, zapewni ekonomiczne użytkowanie ogrzewania, gdy na zewnątrz temperatura jest wyższa niż -18ºC.”
Jak wiemy, istotne jest także wykonanie właściwej izolacji domu, aby ciepło wytwarzane do jego ogrzania nie ulatniało się przez ściany, dach i podłogę. Twierdzi się, że około 40% energii ogrzewania ucieka z budynku poprzez źle lub w ogóle nie izolowane przegrody. Źle zaizolowana ściana domu to przede wszystkim strata pieniędzy, ale również czynnik wpływający negatywnie na stan środowiska naturalnego.