MF: w I poł. 2009 r. inwestorom zwrócono prawie pół miliarda zł
Mieszkania: czy będzie drożej w 2011 roku
Ocieplanie ścian od wewnątrz
W budownictwie wielorodzinnym istotne dla komfortu cieplnego są ściany zewnętrzne. Muszą one spełniać odpowiednie wymogi normowe wyrażone w wartości współczynnika przenikania ciepła U ? 0,30 W/m2K. Największy problem w tym zakresie mają lokatorzy mieszkający w starych kamienicach czy też blokach z tzw. wielkiej płyty. Występuje tam konflikt interesów uniemożliwiający przeprowadzenie prac termoizolacyjnych ścian całego budynku. Z jednej strony stare kamienice mają zabytkowe elewacje, których nie można przykryć warstwą izolacji, z drugiej – istnieją konflikty własnościowe i nie wszyscy zgadzają się na pokrycie wydatków związanych z ociepleniem. Bloki z wielkiej płyty natomiast nie mogą zostać docieplone ze względu na nadmierne obciążenie elewacji. W takich sytuacjach najbardziej pokrzywdzeni są lokatorzy, którzy w jesienne i zimowe dni skazani są na zbyt niskie temperatury powietrza lub wysokie rachunki za ogrzewanie.
Według norm budowlanych z lat 60-tych współczynnik U wynosił 1,163 w/m2K. Na początku lat 70-tych zmniejszono go do poziomu 0,75 W/m2K, natomiast w latach 80-tych uzyskał on wartość 0,55 W/m2K – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska. Wiele jest jeszcze w Polsce domów wybudowanych w tamtych latach, które wymagają ocieplenia, a ze względu na tzw. konflikt interesów izolacja zewnętrzna nie jest możliwa – dodaje Harassek.
W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wykonanie izolacji indywidualnie – we własnym zakresie. Oczywiście izolacja ścian od zewnątrz jest w tym wypadku prawie niemożliwa do wykonania – i to nie koniecznie ze względów technicznych. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby zmiana wyglądu elewacji na wysokości tylko jednego mieszkania spotkała się z akceptacją pozostałych mieszkańców, nie wspominając o zarządcy budynku.
Alternatywą w takich wypadkach jest izolacja od wewnątrz. Zapewni ona odpowiedni komfort cieplny, nie wpływa na wygląd zewnętrzny budynku, a jednocześnie nie grozi rozwojem pleśni. Właśnie rozwój pleśni i grzybów jest największym zagrożeniem związanym z tematyką izolacji wewnętrznej. Wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu sprawia, że para wodna próbuje przeniknąć przez ściany na zewnątrz. Dlatego tak ważne jest dokładne wykonanie powłoki paroszczelnej lub stosowanie materiałów, które w naturalny sposób wspomagają regulację wilgotności pomieszczeń.
Nabywcy wolą nowe domy
W dalszym ciągu podaż domów przewyższa popyt. Do sprzedaży trafiają często dlatego, że właścicielom brak środków finansowych na niezbędną modernizację lub na spłatę zaciągniętych kredytów.
Metr pod budowę będzie taniał

Z barometru „Rz” wynika, że w ciągu najbliższego roku stawki wywoławcze metra kwadratowego mogą się jeszcze obniżyć o 2 – 3 proc.
Wygląda na to, że osłabło zainteresowanie budową domów na własne potrzeby, zwłaszcza że bardzo trudno uzyskać kredyt na taką inwestycję. Poza tym deweloperzy znacznie ograniczyli inwestycje w grunty, co też odbija się na cenach tych nieruchomości.
We wszystkich miastach są rejony, gdzie tereny budowlane cieszą się relatywnie większym wzięciem. Na przykład w Warszawie jest to Wilanów i jego okolice. Wszędzie poszukiwane są tzw. okazje oraz małe, stosunkowo niedrogie place w atrakcyjnej lokalizacji. Coraz częściej uwagę potencjalnych nabywców przyciągają nieruchomości położone dalej od miasta, gdyż bywają one dwukrotnie tańsze od tych w granicach miast.
Budowanie wciąż tańsze niż przed rokiem
Najtańsze mieszkania - na śląsku
Polacy ruszyli na zakupy, to dobry znak dla gospodarki
Jest to zasługa głównie zwiększonych zakupów wakacyjnych i tych związanych ze zbliżającym się rokiem szkolnym. Aż o 11,5 proc. zwiększyła się sprzedaż żywności i napojów. 13,5 proc. w górę poszły zakupy w kategorii „prasa i książki”, co wiąże się z zakupami podręczników szkolnych. Więcej kupowano też mebli i sprzętu AGD (wzrost o 5,7 proc.) Mocno zwiększyła się także sprzedaż odzieży i obuwia, a także pozostała sprzedaż detaliczna - najprawdopodobniej wskutek letnich wyprzedaży. W tej ostatniej kategorii wzrost był w porównaniu do poprzedniego roku największy, bo wyniósł aż 22,4 proc.
To jednak dane dość zaskakujące, bo spodziewano się wzrostu o zaledwie 0,7 proc. Dla porównania w czerwcu sprzedaż zwiększyła się o 0,9 proc. Takiej dynamiki prawdopodobnie nie da się utrzymać w kolejnych miesiącach, ale po lipcowych danych widać, że Polacy nie wystraszyli się kryzysu. Tym bardziej, że wskazywały one również na większy niż się spodziewano wzrost wynagrodzeń. To zaś, w połączeniu z nadal nienajgorszą sytuacją na rynku pracy, skłoniło do większych zakupów.
Wszystko wskazuje więc na to, że z optymizmem możemy oczekiwać kolejnych informacji płynących z naszej gospodarki, spodziewając się poprawy sytuacji. Na informację o sprzedaży nie zareagowała na razie warszawska giełda, która znajduje się pod wpływem innych czynników. Nieznacznie umocniła się natomiast nasza waluta. Jednak w dłuższej perspektywie rynki powinny pozytywnie zareagować na kolejny sygnał poprawy w naszej gospodarce. Jedyny „minus” dobrych danych o sprzedaży to ten, że raczej nie mamy co liczyć na rychłą obniżkę stóp procentowych.
Nieruchomości: kim jest inwestor indywidualny A.D. 2009?
Zdaniem Marcina Stefańskiego, menadżera projektu w spółce ES Polska budującej domy jednorodzinne, inwestor który decyduje się na budowę domu w 2009 jest przede wszystkim osobą dobrze zorientowaną w rynku budowlanym. – To inwestor który kalkuluje na chłodno, nie daje się ponieść emocjom związanym z kryzysem. Około 60% osób zainteresowanych budową domu z którymi stykam się w pracy zawodowej, orientuje się zarówno w cenach materiałów budowlanych, jak i warunkach kredytów oraz niezbędnych formalnościach – mówi Stefański. Wielu dzisiejszych inwestorów to stojący twardo na nogach przedsiębiorcy. Sytuacja na rynku kredytowym sprawiła, że budują się dziś ci, którym nie straszna zdolność kredytowa.
Budujący większą niż niegdyś uwagę przywiązują także do weryfikacji własnej zdolności kredytowej. – Choć w naszej firmie normą jest sprawdzenie zdolności kredytowej klienta zanim jeszcze podpisana zostanie umowa, wielu inwestorów jest przygotowanych także i pod tym względem – zauważa Stefański.
Wizerunek inwestora indywidualnego, jaki wyłania się po III kwartałach 2009 roku, każe spojrzeć na polską „kryzysoodporność” zupełnie inaczej niż w kategoriach cudu nad Wisłą.
Jak wybudować dom zgodnie z prawem?
Wszystkich szukających odpowiedzi na te i inne podobne pytania odsyłamy do wyczerpującego opracowania, które znaleźliśmy na stronie budowlany.pl. Polecamy!
GUS: spadł ruch na budowach
Zmiany zasad wykupu mieszkań spółdzielczych
Pięć razy więcej domów niż mieszkań
Budować inteligentnie
Dokładnie nie wiadomo ile jest obecnie w Polsce „inteligentnych” budynków, ponieważ nie ma precyzyjnych kryteriów takich obiektów. Zdecydowaną większość z nich stanowią biurowce zaliczane do klasy A. Firmy budowlane skłaniają się jednak coraz częściej do wykorzystywania przynajmniej niektórych nowoczesnych rozwiązań w budynkach mieszkalnych, a nawet kościołach. Zintegrowany system zarządzania, czyli podstawa „inteligentnego” budynku, ułatwia pracę i codziennie funkcjonowanie.
System nowoczesnej technologii musi być uwzględniony już na etapie tworzenia projektu. Zadaniem projektanta jest dostosowanie możliwości „inteligentnego” budynku do oczekiwań klientów. Na szczęście nie trzeba decydować się na wszystkie opcje od razu, a raczej uzupełniać je w miarę potrzeb. – Potencjalni mieszkańcy wolą sami podjąć decyzję o tym, jakie nowoczesne rozwiązania techniczne będą im niezbędne. Dlatego warto dać im możliwość wyboru i dopasowania ”inteligentnych” systemów do własnych potrzeb – mówi Amit Mor, dyrektor marketingu Ellite Garbary Residence. O „inteligencji” obiektu decyduje połączenie i wzajemne dopasowanie wszystkich systemów. Urządzenia oraz przyciski są zintegrowane jednym kablem magistralnym, a więc mogą się „porozumiewać” ze sobą. W ten sposób budynek sam ocenia warunki atmosferyczne i dostosowuje się do nich. Ustala optymalną temperaturę, oświetlenie, monitoruje poziom dwutlenku węgla i steruje klimatyzacją. Operowanie wieloma obwodami jednocześnie jest doskonałym rozwiązaniem na przykład w sali konferencyjnej. Ważniejsza pozostaje jednak kwestia bezpieczeństwa. Gdy czujniki wykryją w pomieszczeniu dym, automatycznie powiadomiona zostaje straż pożarna. Natomiast system telewizji przemysłowej stale monitoruje kto wchodzi lub opuszcza budynek.
Pogromcy hałasu
Drgania wywołane hałasem pochodzącym zarówno ze źródeł wewnątrz domu, jak i z zewnątrz są przenoszone na wszystkie połączone ze sobą przegrody. W rezultacie dźwięki wywołane w jednym miejscu – na przykład odgłos gałęzi spadającej na dach – w ekstremalnych sytuacjach są słyszalne w całym domu.
Od hałasu można się odizolować w zamkniętym, wyciszonym pomieszczeniu, ale też w pomysłowo zaprojektowanej otwartej przestrzeni. Duże pokoje nie muszą być skazane na zjawisko pogłosu – dźwięki nie będą się odbijały od przegród ani nakładały na siebie, jeśli zastosuje się materiały wykończeniowe pochłaniające lub rozpraszające drgania.
Rodzaje dźwięków:
Dźwięki powietrzne to fale akustyczne rozchodzące się w różnych kierunkach wokół źródła dźwięku. Napierając na przegrody, wprawiają je w drgania, przez co dźwięki przenikają do sąsiednich pomieszczeń.
Dźwięki uderzeniowe są wywoływane mechanicznym oddziaływaniem – uderzeniem, stąpaniem, pracą urządzeń gospodarstwa domowego. Drgania przenoszą się na przyległe elementy i przenikają do pozostałych pomieszczeń. Aby hałas nie był uciążliwy, wszystkie przegrody w domu powinny mieć określoną izolacyjność akustyczną.

Gdzie stosować dźwiękoizolację?
Strop. Musi przede wszystkim tłumić drgania wywołane dźwiękami uderzeniowymi – odgłosami kroków czy upadających przedmiotów. W tym celu w warstwie podłogi albo na suficie pod stropem układa się warstwy wyciszające. W masywnych stropach monolitycznych wystarczą materiały, których łączna izolacyjność wynosi 22 dB, w lekkich wartość ta jest większa – przynajmniej 28 dB. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie podłogi pływającej, czyli niepołączonej z konstrukcją budynku. Podkład ze zbrojonego betonu razem z warstwami wykończeniowymi musi być ułożony na materiale izolującym i oddzielony od ścian, stropu i słupów pasami izolacji – dylatacją brzegową szerokości około 1 cm. Przy takim rozwiązaniu drgania rozchodzą się tylko w obrębie podłogi i nie przenoszą się na inne przegrody.
W remontowanych budynkach, kiedy nie ma się pewności, jaka jest nośność stropu, zamiast ciężkiej podłogi pływającej można wykonać znacznie lżejszą podłogę na legarach.
Jeśli dźwięki dobiegają z dołu, warto na suficie przykleić materiał izolacyjny albo wykonać sufit podwieszany. Jego właściwości dźwiękochłonne zależą od odległości od powierzchni stropu, grubości zastosowanej izolacji oraz rodzaju okładziny.
Podłoga. Cichy strop chroni przed przenikaniem dźwięków między kondygnacjami. Jednak również stukot i głuchy odgłos towarzyszący stąpaniu po posadzce mogą być nieprzyjemne. Dotyczy to zwłaszcza paneli, które są często montowane bez użycia kleju i w niektórych miejscach tworzy się pod nimi pustka. Pod posadzką powinno się zatem ułożyć elastyczny materiał, który tłumi dźwięki i jednocześnie niweluje drobne nierówności podłoża, pozwalając prawidłowo ułożyć posadzkę. Podłogę można dodatkowo wyciszyć, stosując dźwiękochłonne wykończenie – nie twardą posadzkę, ale na przykład wykładzinę dywanową, korkową lub z tworzywa sztucznego.
Ściany. Ściany działowe są narażone głównie na dźwięki powietrzne, a więc na fale akustyczne wywołane rozmową lub krzykiem. Drgania są przenoszone bezpośrednio przez ścianę i okrężną drogą – przez jej połączenia z przegrodami konstrukcyjnymi budynku. Dlatego zastosowanie dobrego wypełnienia dźwiękochłonnego w konstrukcji ściany jest równie ważne jak dokładne zaizolowanie jej styków z sąsiednimi przegrodami – najwięcej dźwięków przedostaje się właśnie przez nieszczelności. Ściany zewnętrzne najczęściej są wystarczająco masywne, aby chronić przed dźwiękami przenikającymi z zewnątrz – w większości przypadków wystarczy, aby ich izolacyjność była rzędu 20 dB. Są jednak sytuacje, kiedy warto je wyciszyć – na przykład przy ruchliwej ulicy albo wtedy, kiedy elewacja domu jest pokryta sidingiem – warstwa tłumiąca zlikwiduje głuchy odgłos powstający podczas uderzenia o okładzinę. W dużych pomieszczeniach, w których niewiele jest miękkich materiałów (na przykład zasłon, mebli, dywanów), powinno się też zadbać o takie wykończenie ścian, które rozproszy dźwięki, redukując pogłos. Mogą to być tynki akustyczne, farba strukturalna, tapeta lub okładzina korkowa.
Dach. Zagadnienie izolacji akustycznej dachu może się wydawać niepotrzebne, ale kto mieszka pod nieprawidłowo wyciszonymi skosami dachu krytego blachą lub blachodachówką, ten z pewnością uważa inaczej. Krople deszczu, gałęzie spadające na dach, podmuchy wiatru – wszystkie odgłosy są słyszalne na całym poddaszu, bo rozchodzą się w pokryciu dachowym i przenikają do pomieszczeń. Tylko pokrycia dachówkowe albo bitumiczne nie sprawiają takich kłopotów, bo dobrze tłumią dźwięki – pierwsze dzięki swojej masie, a drugie ze względu na elastyczną strukturę. Funkcję izolacji akustycznej na poddaszu może pełnić warstwa ociepleniowa, warto więc wybrać taki materiał, który ma właściwości zarówno izolatora termicznego, jak i akustycznego.
Instalacje. Nieprawidłowo wykonane instalacje wodne i kanalizacyjne oraz klimatyzacja mogą być źródłem uciążliwego hałasu. Aby go ograniczyć, przewody trzeba zaizolować materiałem dźwiękochłonnym i przeciwdrganiowym.
Świadectwa charakterystyki energetycznej - pytania i odpowiedzi
Jedna z ostatnich nowelizacji Prawa budowlanego wiązała się z koniecznością wdrożenia postanowień Dyrektywy Europejskiej 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Wymagany termin implementacji tej Dyrektywy upłynął bowiem z dniem 4 stycznia 2006 r. Wprowadzono dzięki temu rozwiązania prawne regulujące następujące obowiązki:
* okresowych kontroli kotłów i systemów klimatyzacji w budynkach, z punktu widzenia doboru oraz efektywności energetycznej zastosowanych urządzeń,
* jednorazowej kontroli (lub doradztwa) instalacji, w których pracują kotły starsze niż 15 lat, lub stworzenia systemu doradztwa w tym zakresie.
Dla jakich budynków i lokali trzeba sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej?
Od 1 stycznia 2009 roku w zasadzie charakterystyka energetyczna, w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, powinna być ustalona dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne 10 lat. W przypadku budynku z lokalami mieszkalnymi lub częściami budynku stanowiącymi samodzielną całość techniczno-użytkową, przed wydaniem lokalu mieszkalnego lub takiej części budynku osobie trzeciej, sporządza się świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego lub części budynku. W przypadku budynków ze wspólną instalacją grzewczą świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się wyłącznie dla budynku, a w innych przypadkach także dla lokalu mieszkalnego najbardziej reprezentatywnego dla danego budynku. Świadectwo charakterystyki energetycznej zawierające nieprawdziwe informacje o wielkości energii jest wadą fizyczną rzeczy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny o rękojmi za wady.
Właściciel budynku jest obowiązany zapewnić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, jeżeli:
2. w wyniku przebudowy lub remontu budynku, uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.
Powyższe wymogi nie dotyczą budynków:
2.używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej;
3.przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata;
4.niemieszkalnych służących gospodarce rolnej;
5.przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok;
6.mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
7.wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.
Komu należy przedstawić świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub lokalu?
Nabywcy budynku lub lokalu powinno być udostępnione świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu, jeżeli przepisy ustawy wymagają dla tego budynku lub lokalu ustalenia jego charakterystyki energetycznej. Najemcy budynku lub lokalu powinno być udostępnione świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, jeżeli przepisy ustawy wymagają dla tego budynku lub lokalu ustalenia jego charakterystyki energetycznej. W przypadku opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 1000 m2, który jest zajmowany przez organy administracji publicznej lub w którym świadczone są usługi znacznej liczbie osób, jak dworce, lotniska, muzea, hale wystawiennicze, świadectwo charakterystyki energetycznej powinno być umieszczone w widocznym miejscu w budynku. Ponadto inwestor jest obowiązany dołączyć kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.
Gdzie określono, jak należy sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynku/lokalu?
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku może sporządzać tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Od 1 stycznia 2009 roku obowiązują 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury niezbędne do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, a mianowicie:
* rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
* rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
Koniec szarej strefy na rynku wynajmu mieszkań
Od nowego roku wynajmujący zapłacą mniejszy podatek od najmu, a także będą mogli spisać specjalną umowę z lokatorem w formie aktu notarialnego Czas takiej umowy będzie z góry określony, maksymalnie 10 lat. Wynajmującym, zgodnie z nowelizacją, mogą być tylko osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań. Poza spełnieniem warunków umowy opisanych w ustawie, najemca składa oświadczenie dotyczące miejsca swojej ewentualnej eksmisji, w przypadkach zalegania w płatności czynszu. Oświadczenie to dotyczy również osób wspólnie z nim zamieszkałych.
Wynajmujesz mieszkanie? Zapłacisz mniejszy podatek
Wielka płyta
Kazimierz Szulborski z Politechniki Warszawskiej mówi, iż w blokach z wielkiej płyty największy niepokój budzą systemy połączeń płyt. Zamiast stali nierdzewnej często stosowano stal zwykłą. Nieszczelność styków i rdzewienie kotew to niejedyne problemy. Potęguje je też budowanie z betonu kiepskiej jakości. Punkty łączenia płyt niemających należytego zabezpieczenia, narażonych na wilgoć, korodują w galopującym tempie, zwłaszcza przy wysokich temperaturach. Problem może więc wybuchnąć lada moment.
Klimatyzacja na poddaszu

Aby zmniejszyć koszty klimatyzacji poddasza latem oraz jego ogrzewania zimą, polecamy zastosowanie ekologicznych płyt drewnopochodnych jako izolacji. Pomagają one utrzymać we wnętrzach przyjazny mikroklimat o każdej porze roku.
Dach latem
Istotnym elementem budowy domu jest również wybór odpowiedniej izolacji dachowej, która uchroni nas przed skutkami działania kapryśnej aury.
Unia pomoże polskiej energetyce

- Komisja popiera inwestycje w infrastrukturę energetyczną, które faworyzują oszczędność energii i większy dostęp do rynku energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Zaproponowane przez Polskę środki przyczyniają się do wzmocnienia polityki UE w zakresie zmian klimatu i polityki energetycznej, nie naruszając nadmiernie konkurencji - oświadczyła Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji.
Władze polskie zgłosiły chęć wsparcia dwóch projektów inwestycyjnych na początku tego roku. Pierwszy projekt przewiduje połączenie kilku obszarów umożliwiających wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z istniejącymi sieciami dystrybucji i sieciami przesyłowymi. Druga inwestycja ma zostać przeznaczona na modernizację i wymianę sieci dystrybucji energii elektrycznej w celu zredukowania strat energii, które obecnie pochłaniają prawie 10% polskiej produkcji energii.
Analiza rynku budownictwa mieszkaniowego
Mieszkań więcej, ale będzie mniej
więcej: budowlany.pl
Znaki ekologiczne
Aby dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne znaki, możesz odwiedzić ciekawą stronę http://znaki.ekologia.pl
Zapraszamy!
Targi "DOM I OGRÓD" - 11-13.09.2009 Gliwice
W okolicach dużych miast tanieją działki budowlane
Największe przeceny działek budowlanych dotyczą miejscowości podwarszwaskich. W Legionowie średnia cena metra kwadratowego działek wystawionych do sprzedaży spadła o 35 proc. Niewiele mniejsze spadki cen gruntów są w Łomiankach, Starych Babicach i Józefowie. Ceny zaczynają się już od 100 złotych za mkw., choć oczywiście działki położone w rejonach bardziej atrakcyjnych są droższe.
Dom pasywny czy dom energooszczędny?
Projekty domów mających skromne potrzeby energetyczne cieszą się coraz większą popularnością. Jednak skromność skromności nierówna – do ogrzania domu uznawanego za tani w eksploatacji może być potrzebne 70 albo jedynie 15 kWh/(mkw./rok). Domy, które mają zapotrzebowanie na pierwszym, wyższym poziome, nazywane są energooszczędnymi, na drugim – pasywnymi. I tak, zużycie energii zawartej w paliwie i dostarczonej u źródła (tzw. energii pierwotnej) w domu energooszczędnym wynosi około 250 kWh/(m2.rok), a w pasywnym nie może przekraczać 120 kWh/(m2.rok). Wbrew pozorom nie zawsze plan maksimum musi być optymalny. Dlatego każdy inwestor, podejmując decyzję, powinien porównywać nie tylko wielkość oszczędności, ale przede wszystkim wymagania, którym trzeba sprostać, decydując się na każdą z opcji.
Rodzina na swoim
Ceny mieszkań znów rosną, drożeją działki
"Ostatni dzwonek dla Klimatu" czyli spływ tratwą z Krakowa do Gdańska

11 lipca kampania wyruszy w podróż po Polsce. W jej ramach odbędzie się 5 całodniowych akcji Dla Klimatu w Krakowie (10 lipca), Kazimierzu Dolnym (19 lipca), Warszawie (24 lipca), Toruniu (1 sierpnia) oraz Gdańsku (8 sierpnia). Do stałych punktów programu we wszystkich miastach należeć będą happeningi, warsztaty naprawy i ozdabiania rowerów, pogadanki z ekspertami, wystawa portretującą Polaków podejmujących działania na rzecz ochrony klimatu, możliwość popedałowania na prądotwórczym rowerze. Wieczorami odbędą się koncerty oraz pokaz filmu Age of Stupid - apokaliptycznej wizji przyszłości po katastrofie klimatycznej, z poruszającą muzyką Radiohead i Depeche Mode. Uczestnicy akcji będą mieli okazję podpisać się pod pilnym apelem klimatycznym do Premiera RP i zrobić sobie "klimatyczne zdjęcie".
Szczegółowy program wydarzeń na stronie internetowej kampanii - www.dlaklimatu.pl
O klimacie na szczycie
W zakresie ochrony klimatu państwa G5 popierają proponowane przez potęgi przemysłowe ograniczenie wzrostu globalnego ocieplenia do dwóch stopni Celsjusza w porównaniu z okresem pierwszej fazy industrializacji. Trudniej o porozumienie będzie natomiast w kwestii redukcji emisji dwutlenku węgla. Państwa G8 są za obniżeniem emisji CO2 o połowę do roku 2050. Gospodarki wschodzące oponują, bo zależy im na tym, by najpierw uzgodnić cele do roku 2020 i w tej mierze oczekują ustępstw ze strony potęg przemysłowych.
To, co osiągnięto w dialogu z wschodzącymi gospodarkami, kanclerz Angela Merkel - która wystąpiła dziś na szczycie w L'Aquila - ocenia pozytywnie. Wyraziła przekonanie, że także w pozostałych kwesti

KZPP "Koniecpol" S.A. na Wikipedii

Zdrowy dach w pięć dni...

O tym, jak przebiegały prace przeczytać można na stronie http://www.budowlany.pl/pl/dachy_pokrycie_dachowe/zdrowy_dach_w_piec_dni
Strona firmowa już działa
Maleją koszty budowy domu
"- Jeśli ktoś ma pieniądze na dom, to jest to najlepszy moment. Dużych spadków w budownictwie nie przewiduje, więc nie warto czekać na dalsze obniżki, bo można się przeliczyć - mówi prof. Witold Werner z Instytutu Rozwoju Miast."
Zmiany w warunkach technicznych
Najlepszy czas na szukanie mieszkania
Mieszkania stanieją

Problemy ze stroną www.konecpol.com.pl
KZPP "Koniecpol" S.A.
Opłaca się budować energooszczędnie

Budowa domu energooszczędnego pozwala na znaczne ograniczenie strat energii poniesionych przede wszystkim na ogrzewanie i wentylację. Zwiększony nakład finansowy poniesiony przy budowie takiego domu zwraca się w ciągu paru lat. Niebagatelne znaczenie również ma wyższa cena sprzedaży budynku energooszczędnego niż tego o wysokiej energochłonności.
W domu energooszczędnym wszystkie rozwiązania budowlane i instalacyjne podporządkowane są wymaganiom niskiego zużycia energii. Jednak coraz bardziej popularne stają się domy niskoenergetyczne, o jeszcze mniejszej energochłonności. Roczne zapotrzebowanie na energię wynosi w nich nie więcej niż 45 kWh/m. Tak niskie zużycie energii możliwe jest dzięki zastosowaniu izolacji termicznej ścian zewnętrznych o grubości nie mniejszej niż 20 cm oraz zachowaniu szczelności okien na poziomie 1,0 – 1,1 W/m2K ich przenikalności cieplnej U - mówi Sławomir Chmura, menedżer budowy z ES Polska. Rekuperacja wentylowanego powietrza, a także zapewnienie uzyskania dodatkowej energii za pomocą kolektorów słonecznych lub pompy ciepła to dodatkowy warunek, jaki muszą spełnić domy niskoenergetyczne.
Ceny mieszkań nadal idą w dół

Panele podłogowe - a może by tak...
Panele drewniane
Mają duże walory estetyczne. Charakteryzują się trwałością i funkcjonalnością. Wykonane są najczęściej z trzech warstw. Wierzchnia warstwa to polakierowane drewno, środkowa to płyta wiórowa, drewno lub sklejka natomiast dolna wykonana jest najczęściej ze sklejki. Na rynku istnieje bardzo duży wybór tych paneli zarówno ze względu na rodzaj drewna jak i na wzornictwo. Panele drewniane są stosunkowo tanie i bardzo łatwe w montażu i co najważniejsze wykonane w 100% z drewna.
Panele laminowane
Składają się również z trzech podstawowych warstw. Warstwa wierzchnia wykonana najczęściej z laminatu, środkowa wykonana z płyty wiórowej i spodnia składająca się z laminatu najczęściej tego samego co warstwa wierzchnia. Zaletami tych paneli jest to że można je łatwo utrzymać w czystości i nie wymagają specjalnej konserwacji. Są odporne na plamy i uderzenia.
Panele o powierzchni antybakteryjnej
Zwalczają bakterie, ich działanie nie zanika wraz z kolejnym myciem i upływem lat. Najczęściej wykorzystywane są przy budowie budynków socjalnych czy też szpitali ze względu na ich właściwości.
Deski podłogowe
Jest to połączenie paneli z parkietem. Wykonane są z naturalnego drewna. Ich zaletami jest prosty montaż, łatwe dostosowywanie się do zmian temperatury, w razie uszkodzenia desek możliwość ich wymiany bez konieczności zrywania całej podłogi. Mają duże walory estetyczne i wizualne.
Przy wyborze paneli należy mieć na uwadze dostosowanie ich do późniejszego sposobu użytkowania aby móc zachować ich naturalny wygląd i cieszyć się nimi przez lata. Bardzo ważna jest ich regularna konserwacja i zapewnienie odpowiedniej wilgotności. W przypadku posiadania zwierząt warto pomyśleć nad wyborem paneli, które w jak największym stopniu są odporne na ścieranie i zadrapania.
--
Informacje dzięki: www.podlogidrzwi.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Ceny mieszkań
Folie paroizolacyjne a wilgoć na poddaszach użytkowych
Gdyby nie stosowane od kilkudziesięciu lat folie paroizolacyjne osłaniające dach od wewnątrz, wilgoć przedostawałaby się do ocieplenia i więźby. Konstrukcja przemarzałaby i ulegała korozji biologicznej (miedzy innymi działaniu grzybów). Jednak i to rozwiązanie jest dalekie od doskonałości. Folie paro-izolacyjne są prawie idealnie szczelne. Gdy poddasze jest zbyt rzadko wietrzone, a system wentylacyjny działa wadliwie, nadmiar pary wodnej skrapla się między folią a wykończeniem poddasza (płytami gipsowo-kartonowymi, wióro-wymi lub boazerią). Na ścianach i suficie rozwijają się pleśnie i inne grzyby. Zjawisko to nazwano efektem torby foliowej.
Trzeba pamiętać, że nawet najlepsza paroizolacja nie zastąpi dobrze zaprojektowanego i sprawnego systemu wentylacyjnego. Tymczasem ten element budowy domu bywa przez inwestorów (a co gorsza – także przez niektórych architektów) lekceważony. Systemy wentylacyjne bywają źle zaprojektowane, zdarza się, że podczas budowy wprowadzane są zmiany w projekcie, które powodują nieprawidłowe funkcjonowanie systemu. Niewielu inwestorów decyduje się na zamonotowanie wydajnej, ale kosztownej wentylacji mechanicznej.
więcej: e-dach.pl
Energooszczędna wizytówka domu
Dobry czas na zakup mieszkania
Generalnie widać ożywienie na rynku. Jednak kupując mieszkanie dla siebie, trzeba rozważyć możliwości finansowe w odniesieniu do konkretnej oferty. Specjaliści radzą, aby kupować nieruchomości już dziś, chociażby z powodu dużej liczby ofert pozwalającej na szeroki wybór najlepszego mieszkania. A ponadto taka sytuacja nie będzie trwała bardzo długo.
Sposoby ocieplania ścian
Przyjmuje się, że w nowych domach najkorzytsniejszym rozwiązaniem są ściany dwuwarstwowe z ociepleniem ułożonym od zewnątrz. Budynek jest wtedy równomiernie otulony materiałem termoizolacyjnym i nie powstają mostki termiczne. Ściany nie przemarzają i zachowują zdolność akumulowania ciepła. Jest kilka metod ocieplania ścian od zewnątrz:
* lekka mokra, czyli bezspoinowy system ocieplania. Cieszy się największą popularnoscią. Polega na przyklejaniu do ścian materiału termoziolacyjnego, nałożeniu na niego zaprawy, wtopieniu weń siatki wzmacniającej i otynkowaniu. System ten nie obciąża nadmiernie ścian, dobrze je ociepla i pozwala uzykać ładną elewację. Metoda ta jest mniej polecana do ścian drewnianych;
* lekka sucha (jest alternatywą metody lekkiej mokrej), w tym przypadku płyty termozolacyjne umieszcza się między elementami drewnianego lub metalowego rusztu przytwierdzonego do ściany. Do rusztu mocuje się wiatroizolację i okładzinę, np. oblicówkę drewnianą lub winylową (sidnig). Taki sposób docieplania jest łatwiejszy i nadaje się nawet do samodzielnego wykonania. Stosuje sie go głównie w domach o konstrukcji szkieletowej;
* ciężka mokra, metoda ta przypomina lekką mokrą, ale siatka zbrojąca jest ze stali, a zamiast tynku cienkowarstwowego nakłada się klasyczny tynk grubowarstwowy, co znacznie obciąża ścianę. Metoda ta jest pracochłonna i kosztowna, ale jej podstwową wadą jest to, że przy niestarannym wykonaniu istnieje ryzyko pękania elewacji.
Tańsza budowa
Wsparcie przy remontach
Podstawowym celem jest pomoc finansowa w postaci spłaty części kredytu, który inwestorzy (spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, TBS, osoby fizyczne) zaciągają w banku komercyjnym na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i remontowego. Państwo udziela wsparcia w trzech formach, jako:
- premia remontowa
- premia kompensacyjna
Premia na okna i kredyt
Budynki czeka termomodernizacja
1 stycznia 2009 r. weszły w życie dwa rozporządzenia ministra infrastruktury określające, jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki i ich usytuowanie. Wprowadzone na ich podstawie zmiany związane są z wdrożeniem do prawa polskiego dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzUrz UE polskie wydanie specjalne rozdział 12, tom 2, str. 168).
W preambule dyrektywy 2002/91/WE zostały wymienione priorytety unijnej polityki, które były źródłem jej wydania. Należą do nich: ochrona środowiska naturalnego, ostrożne i racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych, dążenie do zwiększenia energetycznej efektywności i dobre zarządzanie popytem na energię. Priorytety te zostały ustalone na skutek przeprowadzonych w ramach Wspólnoty Europejskiej badań, z których wynikało, że 40 proc. zużycia energii wiąże się z użytkowaniem budynków mieszkalnych i usługowych.
Wobec tego podstawowym celem dyrektywy 2002/91/WE jest doprowadzenie do dostosowania powstających budynków do norm poprawy charakterystyki energetycznej budynków opracowywanych regionalnie i uzależnionych od panujących na danym obszarze warunków klimatycznych. Sposobem do osiągnięcia tego celu jest ustalenie wymagań m.in. w zakresie charakterystyki energetycznej nowych budynków, certyfikacji energetycznej budynków, regularnej kontroli kotłów i klimatyzacji w budynkach oraz oceny instalacji grzewczych, w których kotły są starsze niż 15 lat.
za: Rzeczpospolita.pl
Jak poprawić charakterystykę energetyczną domów?
Nowe konkurencją dla używanych
Dziś silną konkurencją dla rynku wtórnego są mieszkania nowe. Zwłaszcza, że deweloperzy oferują znaczące obniżki i inne zachęty dla kupujących.
Wszyscy narzekają na stosunkowo mały popyt i znaczną przewagę podaży. Wynika to z trudności w uzyskaniu kredytów i sytuacji na rynku pracy. Wiele osób wstrzymuje się z zakupem, licząc na dalszy spadek cen.
za: Rzeczpospolita.pl
Zmiana przepisów budowlanych
Co się zmieni w przepisach?- Pozwolenie na budowę zastąpi prosta rejestracja budowy. Wniosek z niezbędnymi dokumentami będzie się składało do starosty. Ten będzie miał 30 dni na zgłoszenie sprzeciwu, a jeśli tego w tym czasie nie zrobi, będzie można zaczynać prace.
- Rejestracja budowy będzie się kończyła wydaniem decyzji administracyjnej, jeżeli inwestycja będzie miała wpływ na obszary Natura 2000 lub gdy niezbędne będzie postępowanie oceniające wpływ inwestycji na środowisko.
- Zakończenie budowy także zamknie się rejestracją. W tej sprawie będzie się występowało do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.
- Proste roboty, które w tej chwili muszą być zgłaszane, nie będą wymagały żadnych formalności.
GUS: Liczba oddanych mieszkań wzrosła w marcu o 21,9 proc.

W ciągu 3 miesięcy 2009 roku oddano 41.819 mieszkań, o 18,1 proc. więcej niż w 3 pierwszych miesiącach 2008 roku.
Zdaniem ekspertów, nie ma przesłanek do tego, by w najbliższym czasie spodziewać się wzrostu cen mieszkań, albo chociaż zatrzymania spadku.
W ostatnim komentarzu, analitycy Open Finance ocenili, że wbrew pozorom spadające ceny "nie poprawią sytuacji kupujących, ponieważ nie będzie ich stać na zaciągnięcie kredytu". Ci, którzy nie zdecydują się na kredyt i postanowią poczekać, mogą się rozczarować. Ratowanie systemu finansowego prawdopodobnie pociągnie za sobą większą inflację i podwyżki stóp procentowych, a w efekcie droższe kredyty.
Dom słońca
Ubranka dla niemowląt
Dziś punktem wyjścia w energooszczędnym budownictwie jest zaprojektowanie takiej budowli, która zatrzyma w sobie jak najdłużej zmagazynowaną energię cieplną oraz takie ustawienie jej względem stron świata, by mogła pobierać jak najwięcej energii słonecznej.
Efektywność według Komisji Europejskiej
Następnym krokiem będzie głosowanie za przyjęciem tego projektu. Przewidziane jest, że nastąpi to na przełomie kwietnia i maja br., podczas plenarnego posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Nowelizacja powinna wejść w życie w grudniu 2009 roku. Sama Dyrektywa wyjaśnia wiele kwestii, nad którymi obecnie toczy się dyskusja w Polsce.
Dyrektywa zobowiązuje kraje członkowskie do przygotowania planu zwiększania ilości budynków efektywnych energetycznie. Najlepiej, aby był on określony ich udziałem w ogólnej liczbie budynków do 2020 roku. Pozwoli to krajom wyznaczyć cel, do którego będą dążyć. Udziały powinny być osobno określone dla nowych i odnawialnych budynków mieszkalnych, niemieszkalnych oraz budynków wykorzystywanych przez władze publiczne. Narodowy Plan, w skład którego wchodzić mają definicje budynku o emisji dwutlenku węgla bliskiego zeru oraz pomysły w zakresie promocji rozwiązań energetycznie wydajnych, powinien zostać przedstawiony najpóźniej do 30 czerwca 2011. Następnie, co 3 lata kraj będzie musiał raportować postępy działań. Obecnie Komisja Europejska pracuje nad zestawieniem ilości takich budynków i zaproponuje krajom program wdrażania Narodowych Planów. Na żądanie Krajów Członkowskich Komisja wesprze je w organizowaniu kampanii informacyjnych.
Dyrektywa kładzie nacisk na informowanie właścicieli budynków o wydajności energetycznych ich posesji. Powinni oni w jasny sposób dowiedzieć się, co wpłynęłoby na zwiększenie wskaźnika efektywności. Kraje Członkowskie powinny w szczególności poinformować właścicieli lub użytkowników budynków o potrzebie posiadania świadectwach charakterystyki energetycznej, jak również raportach z inspekcji, ich celach i zakresie, a także o efektywnych ekonomicznie sposobach poprawy charakterystyki energetycznej budynku. Z drugiej strony właściciel zostanie powiadomiony o średnio i długo trwałych konsekwencjach w przypadku zaniechania działań na rzecz poprawy charakterystyki energetycznej budynku.
Nowelizacja może wejść w życie dopiero w 2011 roku, jednak już teraz kraje europejskie działają na rzecz rozwoju budownictwa wydajnego energetycznie. W Niemczech właściciele budynków publicznych lub należących do stowarzyszeń, szkół czy sali gimnastycznych mogą się ubiegać o niskooprocentowany kredyt na działania remontowe obniżające zużycie energii. Tymczasem Polska jak najdłużej chciałaby uniknąć wprowadzenia kar za obrót mieszkaniami bez świadectwa na rynku wtórnym lub odsunąć ich wprowadzenia przynajmniej do 2014.
Co więcej, sami Polacy nie dostrzegają potrzeby posiadania świadectwa energetycznego. Dotyczy to szczególnie domów i mieszkań na rynku wtórnym, gdzie posiadanie certyfikatu jest jak na razie dobrowolne. Tymczasem informacja o efektywności energetycznej kupowanego obiektu, może nam dużo powiedzieć o kosztach jego przyszłej eksploatacji. W niektórych krajach europejskich rozwiązano tę kwestie w sposób bardziej stanowczy. W Wielkiej Brytanii i Niemczech, pod groźbą kary finansowej wymagane jest posiadanie certyfikatu podczas sprzedaży lub wynajmu mieszkania i domu. W Holandii zaś, wynajmujący bądź kupujący, może domagać się sporządzenia świadectwa na koszt właściciela.
- Nowelizacja wyjaśnia sporo wątpliwości, które obecnie są tematem dyskusji. Przede wszystkim nakłada wytyczne działań na najbliższe lata i wskazuje, które budynki muszą posiadać świadectwo. Jedna z najważniejszych zmian to wprowadzenie kar dla tych, którzy nie stosują się do krajowych przepisów o efektywności energetycznej. Dzięki temu dyrektywa ma szanse nie stać się kolejnym martwym prawem. Jestem przekonany, że konsekwencją wejścia w życie nowelizacji będzie zwiększenie świadomości społecznej w zakresie wprowadzenie systemu obowiązkowych świadectw energetycznych, a tym samym poprawy efektywności energetycznej budynków - tłumaczy Piotr Pawlak, Dyrektor Zarządzający BuildDesk Polska.
Łatwiejsze budowanie
Co to jest "podłoga pływająca" lub "posadzka pływająca"?
Takie warstwy nie mogą przylegać do ścian ograniczających pomieszczenie. Trzeba przy nich pozostawić szczelinę, zwaną obwodową. Zwykle jej szerokość wynosi ok. 1 cm. Umieszcza się w niej pasek materiału izolującego: wełny skalnej, styropianu, filcu. Ulega on ściśnięciu, kiedy podkład się rozszerza, rozpręża się natomiast, kiedy podkład się kurczy. O takiej podłodze mówimy, że jest pływająca.
Niezależnie od tego pływająca może być posadzka. Odnosi się to przede wszystkim do wielkowymiarowych elementów drewnianych lub drewnopochodnych, np. paneli laminowanych bądź desek klejonych warstwowo (potocznie nazywanych panelami drewnianymi).
Mimo znacznej odporności na oddziaływanie wilgoci i temperatury, odkształcają się one bardziej niż cementowy podkład. Toteż układa się je na warstwie sprężynująco-izolującej, bez mocowania do niej. Niezbędną szczelinę obwodową przykrywa się listwami przyściennymi.
Ceny mieszkań będą nadal spadać
Odnawiamy podłogę

Zapraszamy na stronę www.budowlany.pl/odnawiamy_podloge, gdzie znajduje się pomocny poradnik, jak krok po kroku odnowić parkiet.
Przed remontem posadzki koniecznie rozważ możliwość wykonania izolacji podpodłogowej. Dzięki niej będziesz cieszył się nie tylko odświeżonym wyglądem podłogi, ale także jej ciepłem i wygłuszeniem. Polecamy zastosowanie w tym celu drewnopochodnych płyt izolacyjnych, które nie będą się kłóciły z naturalnością drewnianej podłogi, gdyż same wykonane są z czystego drewna.
Termomodernizacja stropów i dachów
Ocieplenie stropu nad ostatnią kondygnacją wykonywano przed laty z: płyt wiórowo-cementowych, wiórów drewnianych zmieszanych z wapnem oraz żużla. Stropy drewniane pokrywane były często tzw. polepą (trzcina, sieczka lub trociny zmieszane z gliną lub zaprawą tynkową).
Właściwie wykonana modernizacja ocieplenia stropu przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych przyniesie wymierne oszczędności oraz zapewni odpowiedni komfort cieplny w domu.
Należy pamiętać, aby pod warstwą nowego ocieplenia znalazła się zawsze folia paroszczelna (jest ona zbędna tylko wówczas jeżeli stosujemy płyty z warstwą folii aluminiowej – tworzy ona bowiem warstwę paroizolacyjną). Folia stanowi barierę dla pary wodnej, która mogłaby przenikać z pomieszczeń mieszkalnych i kondensować się w warstwie izolacji. Folię tę można również przytwierdzić na suficie pomieszczeń, nad którymi znajduje się poddasze. Takie rozwiązanie jest nawet bardziej efektywne od przedstawionego wcześniej, ale z przyczyn praktycznych i estetycznych można je stosować wówczas, gdy zamierzamy wykończyć sufit pomieszczenia płytami gipsowo-kartonowymi, boazerią, albo też zastosować sufit podwieszany.
Jak zbudować dom zużywający zero energii?
Początkowo używali go prawie wyłącznie ekolodzy i zapaleńcy, którzy marzyli o niezależności energetycznej. W ich pojęciu dom zero energii oznaczał dom, który nie potrzebuje dostarczania żadnej energii konwencjonalnej.
Siłę nośną tego sformułowania zauważyło lobby związane z budownictwem, które wcześniej, przy ogólnie dostępnej i taniej energii, nawet nie zastanawiało się nad tym, że można budować takie domy. Byłoby to poza tym naruszaniem interesów zaprzyjaźnionego lobby energetycznego i firm produkujących różnego typu urządzenia grzewcze.
W sytuacji, jaka zaistniała, zaczęto budować domy coraz lepiej izolowane termicznie i lobby budowlane na swoje potrzeby zdefiniowało pojęcie dom zero energii jako dom o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną, zawężając w sposób oczywisty jego sens. Ale sformułowanie silnie oddziałuje na podświadomość ewentualnych inwestorów.
Firmy związane z budownictwem nie są oczywiście w żaden sposób zainteresowane budową domów o rzeczywiście zerowym zapotrzebowaniu na energię konwencjonalną i stąd zawężenie definicji.
Mnie interesuje budowa domu, który jest w pełni samowystarczalny. Nie tylko energetycznie. Zasygnalizuję tu kilka podstawowych możliwości, jako że przedstawienie całości zajęłoby parę tysięcy stron.
Przede wszystkim należy uwzględnić wszelkie możliwości ograniczenia zużycia energii. Dużo łatwiej i taniej jest oszczędzać niż produkować.
Najprościej można poradzić sobie z ogrzewaniem domu. Budowa domu pasywnego, a nawet domu zużywającego na ogrzewanie poniżej 5kWh/m2/a (technologia Isomax), wcale nie musi być droższa niż standardowa, o ile tylko nasze pomysły są rozsądne i uwzględniają rachunek ekonomiczny. Minimalne ewentualne braki ciepła można uzupełnić z rozwiązań zapewniających ciepłą wodę użytkową.
W skali kraju na ogrzewanie idzie większość zużywanej energii. Następną pozycję zajmuje ciepła woda użytkowa. Z tym problemem można poradzić sobie prawie równie łatwo.
Ciekawym i bardzo tanim dla złotych rączek sposobem na rozwiązanie tego, jest połączenie najprostszej turbiny wiatrowej o osi pionowej z małą pompą hydrosoniczną. Całkowita sprawność takiego zestawu jest zaskakująco wysoka. Do tego bardzo dobrze izolowany duży zbiornik na gorącą wodę i gotowe.
Ponieważ wiatry w Polsce wieją znacznie mocniej w zimie niż w lecie, uzyskujemy więcej ciepła wtedy, gdy bardziej go potrzebujemy.
W lecie pozyskanie gorącej wody jest oczywiście dużo prostsze. Od najtańszych rozwiązań typu odpowiednio ułożone pod pokrytą specjalnym materiałem blachodachówką przewody z wybranym medium, aż po różnego rodzaju kolektory słoneczne.
Mnie najbardziej interesuje najtańsze odbieranie ciepła z całej powierzchni dachowej i po zapewnieniu aktualnych niewielkich potrzeb CWU i magazynu ciepła, zamiana reszty przy pomocy np. turbiny gazowej na inne rodzaje energii. Bardzo ciekawy taki projekt realizuje Instytut Wrocławski. Może uda się załatwić dla nich bezpośrednie dotacje unijne.
Ciepło na potrzeby CWU można również pozyskać z kogeneracji przy produkcji energii elektrycznej niezbędnej do zasilania różnych urządzeń i oświetlenia. Tu też należy zacząć od oszczędności, ale bez przesady. Światło musi być dopasowane do potrzeb i fizjologii.
Rozwiązań jest sporo, o różnym stopniu opłacalności (nieopłacalności). Osobiście zamierzam oprócz wyżej wymienionej metody, zastosować turbinę wiatrową pionową o stałej kierownicy i jako uzupełnienie gazogenerator na biomasę.
Generalnie można bardzo łatwo wyprodukować sporo własnej energii. Problemem jest jej nieliniowe pozyskiwanie oraz wysokie koszty magazynowania i przetwarzania. Ale to już osobny temat.
Podłoga w domu alergika

Korek to naturalny materiał, odporny na wilgoć, grzyby, pleśnie i inne mikroorganizmy, a ponadto nie elektryzuje się, dzięki czemu nie przyciąga kurzu. Pokrywany jest fabrycznie lakierem lub woskiem, dlatego posadzkę można ścierać na mokro. Podłoga z korka jest przyjemna w dotyku i ciepła, nawet bez ogrzewania podłogowego (w przeciwieństwie do płytek kamiennych lub ceramicznych). Wbrew powszechnemu wyobrażeniu, posadzki z korka są bardzo twarde, a jednocześnie elastyczne (grube płytki korkowe są twardsze od parkietów z gatunków drewna uznawanych za bardzo twarde). Posadzki z korka nie uszkodzi chodzenie w butach na szpilkach, ponieważ jest ona sprężysta i odporna na miejscowy nacisk.
Posadzkę z płytek ceramicznych lub z kamienia nietrudno utrzymać w czystości, bo łatwo się ją myje. Spoiny między płytkami dobrze jest zabezpieczyć specjalnymi preparatami, które chronią przed wnikaniem wilgoci i mają działanie grzybobójcze (podczas mycia posadzki ulegają bowiem zawilgoceniu).
Wykładziny z linoleum uznaje się za najbardziej higieniczne: są gładkie i nie przywierają do nich zanieczyszczenia, ponieważ linoleum się nie elektryzuje. Produkowane jest z oleju lnianego, mączki drzewnej, żywic naturalnych i wapieni, a barwione pigmentami. Materiał ten jest trwały i ciepły w dotyku.
Wykładziny winylowe (z PVC) nie chłoną kurzu, łatwo je także utrzymać w czystości, ścierając na mokro. Kojarzone są najczęściej z kuchnią i przedpokojem, choć nadają się również do pozostałych pomieszczeń. Wykładziny winylowe należą do nieco zapomnianych materiałów, które znów stają się popularne. Produkowane są w różnych wzorach – niektóre doskonale imitują parkiet drewniany lub posadzkę z kamienia.
Osoby uczulone na roztocza (odchody roztoczy są bardzo silnym alergenem) nie powinni układać na posadzkach dywanów ani wykładzin dywanowych, bo łatwo gromadzi się w nich kurz, który sprzyja rozwojowi roztoczy. Najlepiej pozostawić gładką posadzkę, którą łatwo umyć. Naturalne włókna (na przykład wełna) są nośnikami alergenów. Niewskazane są wykładziny poliestrowe na piance – mogą zawierać formaldehyd, który ulatnia się jeszcze przez kilka miesięcy od ułożenia wykładziny.
Musimy zwrócić uwagę również na to, co niewidoczne - podkład podpodłogowy. Jeśli zamiast sztucznych pianek zastosujemy płyty drewnopochodne takie jak KONSTRUKTOR FF mamy pewność, że materiał umieszczony pod podłogą jest zdrowy i bezpieczny. Płyty te są przebadane pod kątem emisji szkodliwych substancji. Badania potwierdzają, że drewnopochodne płyty izolacyjne nie zawierają pięciochlorofenolu i nie emitują formaldehydów. Dzięki temu nasza podłoga jest nie tylko ciepła i wyciszona, ale również bezpieczna dla użytkowników.
Lek na podwyżki cen prądu
Prąd drożeje zatrważająco szybko. „Ubóstwo energetyczne” postępuje. Grupa osób, która ma problem z regularnym opłacaniem prądu stale się zwiększa. Warto się uniezależniać wykorzystując odnawialne źródła energii i przede wszystkim zadbać o to by budynek, w którym mieszkamy spełniał normy w kontekście świadectwa charakterystyki energetycznej, które jest wymagane od 1 stycznia br.
Najważniejszymi cechami energooszczędnych projektów domów, jakie powinny zawierać projekty to zwarta bryła, okna elewacji słonecznych są większe niż północnych, o podwyższonym wskaźniku termiczności. Otwory drzwiowe również powinny być odpowiednio izolowane. Bardzo ważnym elementem są instalacje: instalacja ogrzewania gazowego kondensacyjnego lub kominkowego z płaszczem wodnym, instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperator) oraz kolektory słoneczne do ogrzewania centralnej wody użytkowej, alternatywnie pompę ciepła. Orientacja budynku na działce winna nastąpić w sposób sprzyjający zyskom ciepła z promieniowania słonecznego.
Konieczne i logiczne jest wykonanie izolacji ścian, podłóg i dachów, aby już wyprodukowanego ciepła nie wypuszczać z domu na zewnątrz.
W ciągu najbliższych lat prognozowany jest stały wzrost cen, a tylko w 2009 r. podwyżka cen prądu przekracza 40%. Planowane jest wprowadzenie sprzedaży energii na giełdę, ale czy faktycznie takie działanie przyniesie spadek cen? Wniosek jest jeden: każdy sam musi zadbać o własną kieszeń. Energooszczędność jest nieodzownym wyznacznikiem współczesnego budownictwa.
Wsłuchaj się w ciszę

Wraz z rozwojem przemysłowym hałas staje się poważnym problemem cywilizacyjnym, zagrażającym człowiekowi. W Polsce, tak jak w wielu innych krajach, hałas uznano za jeden z czynników zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Dopuszczalne wartości hałasu występujące w otoczeniu osób są określone w odpowiednich Rozporządzeniach Ministra Środowiska, Polskich Normach oraz innych aktach prawnych.
Największe natężenia hałasu występują na terenach miejskich i przemysłowych. Dla mieszkańców miast najbardziej uciążliwe są odgłosy komunikacyjne. Według danych Ministerstwa Środowiska aż 40% mieszkańców dużych miast jest narażonych na hałas. Zagrożenie jest najmniejsze w wiejskich osiedlach, gdzie zbyt głośne dźwięki dokuczają zaledwie 7% ich mieszkańców.
Jednostką natężenia dźwięku są decybele, za pomocą których można wyrazić szkodliwość hałasu. Na przykład dźwięki o natężeniu poniżej 35dB nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie, ale mogą być denerwujące (taki hałas powoduje na przykład szum wody lub brzęk narzędzi). Takie wartości natężenia hałasu występujące długotrwale, za wysokie lub za niskie, jednostajne, długotrwałe, przenikliwe, rozpraszające, mające miejsce w nieodpowiednim miejscu lub czasie itd., mogą wpływać negatywnie na psychikę. Hałas głośniejszy - 35dB do 70dB, wywiera już negatywny wpływ na układ nerwowy człowieka, jest męczący i obniża wydajność pracy. 70dB - 85dB to hałas, który stale towarzysząc człowiekowi może spowodować trwałe uszkodzenie słuchu i bóle głowy. Głośniejsze dźwięki są naprawdę groźne. 85dB do 130dB to liczne uszkodzenia słuchu, zaburzenia układu krążenia, układu nerwowego, równowagi i niemożność rozmowy nawet z odległości pół metra. Dźwięki o natężeniu 130dB do 150dB powodują drgania wewnętrznych organów ludzkiego ciała, prowadząc nawet do ich całkowitego zniszczenia. Ludzie pracujący w takim hałasie mają poważnie osłabiony, a najczęściej uszkodzony słuch. Hałas o głośności ponad 150dB już po 5 minutach całkowicie paraliżuje działanie organizmu, powoduje mdłości, zaburzenia równowagi, uniemożliwia wykonywanie skoordynowanych ruchów kończyn, zmienia proporcje zawartości składników we krwi, wytwarza u człowieka stany lękowe i depresyjne oraz powoduje inne objawy chorób psychicznych. 80% ludzi, którzy pracują w takich warunkach zapada na nieuleczalne choroby.
Badania wykazały, że hałas jest przyczyną przedwczesnego starzenia i w 30% przypadków skraca życie mieszkańców dużych miast nawet o 8 - 12 lat. Nagły, krótkotrwały hałas może (głównie u dzieci) powodować zaburzenia widzenia, jąkanie się a nawet padaczkę. Jedną z poważniejszych konsekwencji działania hałasu jest bezsenność. Jeśli w miejscu zamieszkania nie potrafimy sobie zapewnić niezbędnej ciszy, wpływa to na nasz sen. Jego brak lub kiepska jakość ma zasadnicze znaczenie dla kondycji naszego ośrodkowego układu nerwowego i regeneracji komórek kory mózgowej. Rezultaty niszczycielskiego działania hałasu nie ujawniają się od razu, objawy chorób wywołanych głośnymi dźwiękami można wykryć dopiero po latach.
Hałas towarzyszy nam, niestety, przez całe życie. Minęły już czasy gdy człowiek w spokoju mógł wsłuchać się odgłosy natury. Często nie sposób uniknąć głośnych dźwięków w miejscu pracy. Ale każdy może zadbać aby miejsce zamieszkania było prawdziwym, cichym azylem, w którym będziemy mogli cieszyć się spokojem i zrelaksować. Żeby do tego doprowadzić, trzeba zadbać o odpowiednią izolację akustyczną mieszkania. Dzięki zastosowaniu dobrej izolacji możemy nie tylko zredukować natężenie dźwięków dochodzących z sąsiadujących pomieszczeń (ćwiczący grę na gitarze syn sąsiadów), ale również zmniejszyć hałas towarzyszący stąpaniu po panelach. Pomieszczenia muszą być chronione przed uciążliwym hałasem dobiegającym z zewnątrz oraz przed dźwiękami wytwarzanymi przez ludzi, pracujące sprzęty i instalacje. Ważna jest zarówno izolacja ścian działowych oraz podłogi, jak i połaci dachowych. Odpowiednie zabezpieczenie tych ostatnich pozwala na wyeliminowanie ryzyka przenoszenia do wnętrz dźwięków wytwarzanych szczególnie przez padające krople deszczu.
W ofercie KZPP "Koniecpol" S.A. znajdziesz produkty naturalne, w wysokim stopniu izolujące akustycznie, które pozwolą Ci cieszyć się ciszą w Twoim mieszkaniu. Pozwolą one na wyciszenie pomieszczeń w całym domu, zrówno ścian, podłóg, jak i dachów.
Hałas bywa lekceważony. Być może dlatego, że w średnim natężeniu nie powoduje natychmiastowych skutków. Pamiętajmy jednak, że nasze zdrowie jest bezcenne. Cisza i spokój to warunki psychicznego komfortu, który w dzisiejszych czasach jest nie do przecenienia.